Al papazı ver valeyi… (Asl olan ne vale bizim ne de papaz)

Bir (1) den on ve üç’e (13) kadar kağıt oyunları. Tabi bir de jokerimiz var.

Bir (1) de okey oyunumuz ne hikmetse oda bir den on ve üç’e (13) kadar bir de joker. On ve üç farklı anlam ve işlevdedir. Tabi bize bu oyunları öğreten ve dayatanlar için…

Ancak her zaman en büyük kağıt astır. Yani oyunu bulucu ve öğretici tektir. Oyunlardaki rakamların on ve üç (13) ile sınırlandırılması ise onların şansız sayısı olmasından kaynaklanır.

Zamanı bunlar ile öldürdüğünüzü herhalde biliyorsunuzdur.

Peki bu kartları, taşları ve oyunun oynanma şeklini kimlerin icat ettiğini biliyor musunuz? Yada düşündünüz mü veya araştırdınız mı? Bence düşünmeniz yeterli araştırmanıza gerek yok. Düşünüp de bulamıyor iseniz bu sizin probleminiz. Her insan da bir beyin ve bir de akıl mevcut. Zamanımızı ve hayatımızı çalanlardaki akıl bizde de var. Önemli olan algılamak ve anlamaktır.

Kağıt oyunlarındaki oyunlar hayatımıza yansımış durumda. Daha doğrusu hayatımıza yansıtıldı. Şuan bir papaz biz de bir vale de karşı tarafta. Yalnız burada aslına bakarsanız vale bizde papaz karşı taraf da. Sistem bize yansıttığının tam tersi şeklinde olayları kurguluyor. Çünkü eğer bizde ki gerçek papaz ve karşıdaki gerçek vale olsa idi hemen değişim gerçekleşirdi.

İnsanlar neden bu kadar değerli sizce? altı üstü bir kağıt parçasından meydana gelen oyunla gerçekleşen papaz vale alış verişi.

Ben şöyle düşünüyorum; bu oyunun devamı olduğundan yani gerçekten yazılmış bir oyun ve oyuncular olduğundan dolayı bizler oyuna dahil olmuşuz. Aksi halde papazın ve valenin bir anlamı olmaz bir takım insanlar bu oyun yüzünden acı içerisinde kalmazdı.

Hayatı bıçak gibi kesen Azrail söz konusu iken kişiler yüzünden başka kişilerin acı çekmesi vahim bir durumdan başka bir durum değildir.

Bu dünyadan ne papazlar ne valeler geldi geçti ki Allah’ın elçilerini söylemiyorum. Çünkü ne onlar ölüyor ne de siz. Sadece sahip olduğunuz beden sizden ayrılıyor. Bunu bilip de halen bizim ile papaz vale oyunları oynayanlar, ne yapmak amacında sınız???

Sonunuz belli akıbetiniz belli. Amaçlarınızın hiç bir anlam ifadesi olmadığı gibi hedefleriniz de boş bir hedefden başka bir şey değildir.

Mehmet Arkın Gürbüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*