Geçmiş

Geç miş, adı üstün geçti.

Nasıl geçti hiç önemli değil bir şekilde geçmiştir. İyi yada kötü, ölü yada diri, canlı yada cansız, doğru yada yanlış asla geri gelmez ve düzeltilemez.

Hadi düzeltmeye kalktınız diyelim işte o zaman bugün ile oynamış geleceği bozmuş olursunuz.

Neden sürekli toplumların önüne gelerek geçmişi tartışırsınız ki, üstüne üstlük bu tartışmaları yapanların çoğunluğu o geçmişte yoktur. Oradan buradan öğrenmiş güya bir çok kitap okumuş ve onları hatim ederek toplumun karşısına çıkmış. Bir de anlatış tarzları var ki sanki geçmiş de yaşadılar ve o olayların içerisinde bulundular.

Bu geçmiş olayı aslında geleceği ört pas etmek içindir. Çünkü birileri geçmişi anlatırken birileri de sizin geleceğinizi inşaa etmektedir.

En kötü yanı ise eğer geçmişi anlatanı dinliyor iseniz bugününüzü meşgul ediyorsunuz demektir. Bugünü meşgul eden geçmiş, bugüne darbe indirmiş geleceği de gizlemiş demektir.

Geçmiş bir gelecek olamaz ancak gelecek için örnek olabilir. Geçmiş deki hatalarınızla geleceğiniz dizayn edebilirsiniz. Ancak gelecekte yapacaklarınızla ne geçmişi değiştire bilirsiniz nede geri getirebilirsiniz.

Onun için geçmiş ile kafanızı meşgul etmeyin. Eğer önemli bir zaman varsa o da bugündür. Şimdiki zamandır. Çünkü şimdiki zamandır sizi geleceğe taşıyacak olan ve bu gelecekten sonra gelecek olan sonsuzluk hayatına götürecek olan…