Günün Yazısı

Bildiğiniz herşeyi unutun…

Tüm teknoloji ürünlerini kapatın diyeceğim ancak maalesef bu mümkün değil. Çünkü siz sadece açıp kapatıyorsunuz. Açma ve kapama algısının dışında hiç bir şey olmuyor yani hiç bir şey kapanmıyor.

Arkanıza yaslanın ve gözlerinizi kapatın. Karanlık değil mi? Her hangi bir hayal kurabiliyor musunuz? Gözünüzün önüne herhangi bir görüntü geliyor mu? Geliyor ise şanslısınız. Siz gerçekleri görebilirsiniz gelmiyor ise sizin için üzgünüm…

Şimdi ise gözlerinizi açın her hangi bir yere bakın yanlız baktığınız yere bakmayın gözleriniz ile baktığınız yer arasındaki yere bakın. Bir şey görebildiniz mi? Gördü iseniz siz yine şanslısınız. Göremedi iseniz tekrar sizin için üzgünüm.

Bunları neden yaptığınızı merak ettiniz…

Gözlerinizi kapattığınızda karanlığı yani korkuyu hissetmeden beyin ile bir iletişim kurup her hangi bir görüntü gözlerinizi önüne getirebilidiniz mi?

Diğer testte ise yani gözleriniz ile bir yere baktığınızda algılamalarınız ile bakışlarınızın birleşip birleşmediğini test ettik. Tabi ki bir algılama yetisine sahipsiniz ancak bu algılama yetisi maalesef tüm insanlarda aktif halde değil. Onun için eğer algılama yetisi ile bakışlarınızı birleştiremedi iseniz baktığınız yer ile gözleriniz arasındaki olguları, varlığı, nesneyi veya havayı hatta toz bulutlarını göremezsiniz.

Şimdi düşünün hiç hareket etmeyin. Sadece nefes alıp verin. Bedeninizde hiç bir hareket olmasın. Ne kadar süre bu şekilde kalabiliyorsunuz…Eğer uzun süre kalabiliyor ve halen çevrenizi hissedebiliyor iseniz siz düşünen insanlardansınız. Eğer bunu başaramadı iseniz sizin için yine üzgünüm…

Çıkın bir gökyüzüne bakın. Gökyüzüne baktığınızda ne görüyorsunuz. Eğer bulutları gördü iseniz demek ki siz sadece bulutlara bakmak için gökyüzüne baktınız. Yada bulut göremediniz gökyüzü açık algısı oluştu. Bulut yoksa gökyüzü açıktır diye kabul ettiniz.

Sizce bu şekilde mi dersiniz? Gökyüzüne baktığınızda o kadar çok şey görmeniz gerek ki ama siz direk gözlerinizin görme noktasını bulutlara odakladınız yada bulutsuz ortama halbuki gökyüzüne bakma mesafeniz ile gözlerinizin arasındaki mesafe o kadar uzun ki bu mesafede bir şey olmaması imkansız…Ama siz ya bulut görmek için yada gökyüzü açık mı diye baktınız.

Algılama bakışlar ile akıl arasındak bir yoldan öte görme ile beyin arasındaki oluşturulan verilerdir. Yani gördüklerinizi bildiğiniz ile karşılaştırıp bunlardan çıkaracağınız sonuç ile meydana getirdiğini yeni bilgi ise sizin aklınızın ne kadar çalıştığını göstermektedir.

Şunu demek istiyorum algılama kesinlikle çok önemli bir üretme ve öngörüdür. Algılama olmadan varlığınızı hissedemezsiniz. Algılama yeteneğinizi açmak ve ortaya çıkarmak için bildiğiniz herşeyi unutmanız gerek. Ancak o zaman nasıl bir yaşamın olduğunu ve nasıl bir dünyada yaşadığınızı algılayabileceksiniz.

MAG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir