Hakkımız ve Hukukumuz ne olmalı?

Hak; Doğumdan sonra size verilen bu dünya da yaşama hakkıdır. Bu da size yaratıcı tarafından verilmiştir. Bunun sizden alınması veya engellenmesi bir suçtur. Bu suçun tespiti ve cezalandırması da hukuk olarak adlandırılmıştır.

Hukuk; Yaşama haklarınızın ihlal edilmesi durumunda kanunların ve yasaların devreye girmesidir.  Var olan bu hukuk sistemindeki yasa ve kanunlar sizin yaşamsal haklarınızı korumalı ve taraf olmamalıdır.

Hakkımız; Size verilen yaşamı, yaşamak onu daha iyi yapmak için almanız gereken eğitim.  Aldığınız bu eğitimle iyi bir gelir elde ederek, yaşamak istediğiniz hayatı yaşamanızdır. Maddeye vurur iseniz alın terinizin ödenmesi ve çalışma haklarınızın tam olarak size verilmesidir.

Hukukumuz; Toplum içerisinde uymamız gereken kuralların dışına çıkmamız durumunda aynı hukuku paylaşmamız, aynı yasa ve kanunlara uymamızdır. Burada en önemli nokta kişi ayrımı yapmadan hukukun aynı düzeyde ve aynı kurallar çerçevesinde tüm bireylere uygulanmasıdır.

Peki hakkımız ne olmalı;

Hakkımız; yaşantımıza ve özgürlüğümüze müdahale edilmemesidir. Her ne pahasına olursa olsun karar mekanizmasında vicdani özgürlük söz konusudur. İnsanların vicdanına dokunulmamalı. Hak ettiğimiz bize verilmeli. Hak ettiğimiz verilmiyor ise hukuk işletilmelidir.

Bakınız hak; inanç açısından Allah’ın her kula verdiği yaşama ve özgürlük hakkıdır. Bu da seçme ve seçilme hakkını doğurmuştur.   Seçme ve seçilme hakkı insanın vicdanına bağlıdır. Vicdan ne derse o olur. Hata veya günah, yanlış veya doğru, eksik veya tam, tamamen hakka sahip olanın vicdanının içerisindedir.

Peki hukukumuz ne olmalı;

Haktan ve haksızlıktan doğan anlaşmazlıkların yine hakka dayanarak vicdana dayanmayan yasal ve kanunsal kararlardır. Bu yasa ve kanunlar daha önceden oluşturulduğundan ve sürekli yenilenmediğinden bir takım çözümler üretemeyebilir. Bundan dolayıdır ki;

İnsan faktörü ve kabul edilmiş insan hakları hukukumuz sayılmalıdır.

Maalesef ki İnsan Hakları Beyannamesini de bilmediğimiz için, hukukumuzun nasıl işleyeceğini de bilmemekteyiz.

Mehmet Arkın Gürbüz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir