İyilik kötülüğü deşifre etmek için kötülük yapamaz.

İyilik kendini varlığı ile ortaya çıkarır. Kötülük ise kendini göstererek ve şov yaparak.

İyilik masumdur ve gizlidir. Kötülük ise hain ve ortadadır. Buna rağmen iyilik kötülüğü deşifre etmek için kötülüğe yeltenemez. Böyle bir şey yapması durumunda vasıflarını kaybeder. Ondan dolayıdır ki insanoğlu bir akla ve iradeye sahiptir. Seçici ve bulucu olarak tanımlanır. Onun seçici ve bulucu olarak tanımlanması var olmayı ve yok olmayı ihtiva ettiği için iyi olmak zorundadır. Diğer yaratılanlardan bu şekilde ayrılır.

İnsan iyi ve temiz olarak yaratıldı. Sonradan kötülüğe bulaşıp bataklıkta yaşamayı tercih etti. Buda iyiliğin kötülüğü deşifre etmesinden değil kötülüğün yayılmasından kaynaklandı.

İyilik her zaman kendini korumak da ve iyi olarak kalmaktadır. Kötülük ise iyiliğin vasıflarını kullanarak büyümektedir. Bunun en büyük delili ve şahidi de inanmak yani inançtır.

İnanç ve inanmak her ne kadar masum ve temiz olsada kötülük bunu bir araç olarak kullanır ve insanları inanç ve inanmak konusunda çelişkiye düşürür. Çelişkiye düşen insan doğruyu bulmak da zorlanır çünkü sahip olduğu bir fiziksel yapı ve yaşam vardır. Bu fiziksel yapıdan kurtulamadığı için veya bu fiziksel yapının sahip olduğu inanç enerjisini bulamadığından dolayı bir takım kötü durumlar gözüne iyi görünür. Gerçek de kötülüğün içine düşmüştür. Kandırılmıştır… Bir nevi kendi kendini kandırmıştır. Her ne kadar güzel ve iyi bir fiziksel yaşam olsa da aslında sahip olduğu nefsi takip etmektedir.

Hayatta keskin bir viraj söz konusudur. Bu da ölümdür. Bu keskin virajı döndüğünüzde sahip olduğunuz hayat son bulur. Hayat son bulduğunda iyiliğin ve kötülüğün değerleri artar. Sonuç yaratıcıdadır. Taki o zaman bile iyilik kötülüğü deşifre etmez. Çünkü kötülük kendi kendini deşifre edecektir. Ondan dolayıdır ki İlahi Adalet söz konusudur. İyiliğin ve kötülüğün bedeline İlahi Adalet yani yaratıcı karar verecektir.

Eğer sizde böyle düşünüyor iseniz kötülüklerin bir gün deşifre olacağından emin olabilirsiniz. Siz siz olun iyilikten vazgeçmeyin.

İyilerin ve kötülerin savaşı yaklaştığında tarafınızı seçmek kolay olacaktır. Yoksa o gün geldiğinde çelişkiye düşerseniz her iki taraftanda da darbe yersiniz.

Mehmet Arkın Gürbüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*