• Ana Sayfa
  • /Yazılarım
  • /Vicdanını yargılamayanlar, bir gün kendi vicdanları tarafından yargılanacaktır.

Vicdanını yargılamayanlar, bir gün kendi vicdanları tarafından yargılanacaktır.

Vicdan nedir?

İnsanın kalbini dinlemesi sahip olduğu inanç ile iyi olan olguları meydana getirmesi veya karar vermesidir. Vicdanımız sahip olduğumuz inancımızdır. Bizi insan yapan en değerli olgudur. Beynin kalbi dinlemesidir. Kalbin ise neden attığını bilmesidir.

Kıyamet geldiği gün ne olacak zannediyorsunuz? Sahip olduğunuz vicdan ile başbaşa kalacaksınız. O size soruları soracak siz cevaplayacaksınız. Daha Allah’ın huzuruna varmadan yargılanıp sonra onun huzuruna çıkacaksınız. Belki de vicdan yargısından sonra oda nasip olmayacak.

Toplumu, insanı yerlerde süründürenler bunun hesabını eninde sonunda vereceklerdir. Kimsenin yaptığı kimsenin yanına kalmayacaktır. Onun için nefes aldığınız ve verdiğiniz sürece kendinizi, hareketlerinizi, davranışlarınızı, düşündüklerinizi yargılayınız.

İnsanın sahip olduğu vicdanı yine sahip olduğu inanç meydana getirmektedir. İnancınız ne kadar güçlü ise vicdanınızda o kadar adaletlidir. Eğer inancınız zayıf ve yok ise siz vicdansızlardansınız. Zaten sizin yargılanmanıza da gerek duyulmayacak.

İnsanlık insandan meydana gelmiştir. Onun için her gelmiş geçmiş insanda bir vicdan olduğuna inanmaktayım. Ancak ufak bir kıvılcım varsa eğer bunun alevlenmesinden de korkmaktan geri kalamıyorum.

İnsanları yönetenler, yargıda çalışanlar, toplumu idare edenler kesinlikle vicdan sahibi olmak zorundadırlar. Kesinlikle adaleti sağlayıp önce kendi vicdanlarını yargılamalıdırlar. Aksi halde insanlık, insanlığını hızlı bir şekilde kaybedecektir.

Sokakdaki insanın kendi vicdanını yargılaması o kadar önemli değildir. Önemli olan yetki verilen, ülkeleri yöneten, toplumlara hitap eden, insanlığı yönetmeye çalışanların vicdan yargılamasıdır. Vicdanını yargılaması gereken onlardır. Vicdanlarına hesap verecek onlardır. Bizler sadece onların vicdanları ile yönetilen bireyleriz.

Şunu bilmeniz gerek, eğer bir insandan sorumlu iseniz artık vicdan sahibi olmanız gerek demektir. Ki insanlardan sorumlu iseniz vicdanınızı yargılamanız gerekmektedir.

İnsanlar hakkında verdiğiniz kararlar, toplum için yaptıklarınız, sorumlu olduğunuz kişiye karşı hareketleriniz sizin vicdanınızdır. Her yalnış yapmanızda, her kötü adımınızda ve her olumsuz harketinizde kişiye, topluma ve insanlara zarar verebilirsiniz.

Vicdan olmadan insanları yönetemezsiniz. Vicdan olmadan insanlara yol gösteremezsiniz. İnsanın sahip olduğu vicdanın temelinde sahip olduğu gerçek inanç vardır.

Onun için eğer bir gün sahip olduğunuz inanç için yargılanacaksanız, bilin ki sizi yargılayan vicdanınız olacaktır.

Mehmet Arkın Gürbüz

2 thoughts on “Vicdanını yargılamayanlar, bir gün kendi vicdanları tarafından yargılanacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*