Yaşamayı ve Hayatı okumak.

“Yaratan Rabb’inin adıyla oku. O, insanı ‘alak’tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb’in sonsuz kerem sahibidir.” (Alak Sûresi, 1-5).

Okumak, sana sunulan dünyayı ve hayatı görmemek ile başlar. Okumak, kör olmaktır. Gözlerin anlam ifadesinin kaybolmasıdır. Okumak, bir keşiftir. Görmemek ve duymamaktır.

Nasıl olurda görmez ve duymaz isek okuruz?

Okumak, gönlün açılmasıdır. Gönül, gözle görülmez ve hiç bir şekilde duyulmaz. Gönül, kalbe gelen enerjidir. Ve bu enerjinin beyin tarafından kabul edilmesi kapıların açılmasıdır.

Okumak aslında gitmektir. Hayatı ve dünyayı pas geçip sonsuzluğa ulaşmaktır. Gerçek okumak asl olana varmaktır. Var olmayı yok olmaya bağlayarak kabullenmektir. Kabullenmek bir varıştır. Yaratıldığın güne varmaktır.

Ancak gerçek okumaya varmak için bilmek gereklidir. Bilmek içinde öğrenmek gereklidir. Öğrenmek için araştırmamız ve okumamız gereklidir. Okuduklarımızı rüzgara savurarak onları seçmek gerçek okumaya vakıf olmaktır.

İşte hayat ve dünya sahip olduğunuz iradenin ve gücün okuma ile meydana gelen enerjisidir. Ve bu enerji sizi gerçek okumaya ulaştırır.

Peki gerçek okumak nedir?

Gerçek okumak bir hedeftir. Yaratılmanın var olduğu son noktadır. Yaşamayı ve hayatı okumak bu son noktaya varmaktır. Son nokta sonsuzluğun başlangıç yeridir.

Neden yaratıldın?

Sadece bu dünyada yaşamak ve sınavlardan geçmek için mi dersin? Yoksa sende diğer yaratılanlar gibi bir sonsuzluk için mi meydana getirildin?

Yaratan Rabb’inin adı ile okumak işte budur. Seni yarattı. Çünkü o bir yaratıcı. ‘Ol’ dediğin olan.

Yaratanın seni neden yarattığını anlamak, kavramak ve kabullenmektir. Ve bunu anlatmaktır.

Anlata bilmen için önce okuman, daha sonra yine okuman ve sonra okumaya devam etmen gereklidir. Taki hayat son bulup sonsuzluğa vardığını ana kadar.

Mehmet Arkın Gürbüz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*